Polski Związek Żeglarski podsumował sezon 2016

Dodano: 05.12.2016 | sponsoring sportu

Prezentacja sukcesów odniesionych w minionym sezonie, wręczenie nominacji dla członków kadry na 2017 rok i wyróżnień dla najlepszych zawodników - to trzy główne punkty gali Polskiego Związku Żeglarskiego, która odbyła się 2 grudnia w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie. Nie zabrakło również okazji do podsumowania współpracy z Grupą Energa, strategicznym partnerem PZŻ.

Kończący się rok to dla polskiego żeglarstwa czas szczególny. Przede wszystkim był to sezon olimpijski – zawsze wyjątkowo ważny i odmienny od pozostałych. Ale to również okres sukcesów i pokazu siły biało-czerwonych żagli, które nadal zaliczają się do światowej czołówki. To wreszcie rok zamykający pierwszy cykl czteroletniej strategicznej współpracy pomiędzy Polskim Związkiem Żeglarskim i Grupą Energa.

Program Energa Sailing, będący unikalnym w skali kraju projektem kompleksowego wsparcia i promocji żeglarstwa, oceniać możemy tylko pozytywnie – mówił Michał Lemański, dyrektor Departamentu Marketingu Energa SA. W ciągu minionych czterech lat przeżywaliśmy wielkie sukcesy kadrowiczów Energa Sailing Team Poland, w tym również młodych zawodników, którzy dotrzymują tempa doświadczonym mistrzom, jak Piotra Myszka i Przemysław Miarczyński. Objęliśmy programem stypendialnym utalentowaną młodzież, która stawia swoje pierwsze kroki w świecie zawodowego sportu i nauczyliśmy żeglowania tysiące dzieci, które dotąd nie miały z tym sportem nic do czynienia. Uważamy to za sukces i dlatego chcemy kontynuować swoje zaangażowanie we wsparcie polskiego żeglarstwa – dodał.

Celem programu Energa Sailing jest kompleksowe wsparcie zawodników na każdym etapie kariery, od początkujących dzieci po wyczynowych sportowców. Dzięki niemu przepustki na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro wywalczyło siedmiu polskich żeglarzy: Małgorzata Białecka, Agnieszka Skrzypulec, Irmina Mrózek – Gliszczynska, Piotr Myszka, Kacper Ziemiński, Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek. Ta siódemka oraz wielu innych reprezentantów Polski w czasie minionego czterolecia wielokrotnie stawało na podium Mistrzostw Świata, Europy i zawodów Pucharu Świata. Nie mniej skutecznie spisywała się żeglarska młodzież, która w ostatnich latach święciła międzynarodowe triumfy, począwszy już od najmniejszej z klas – Optimist.

Na krajowym podwórku oglądaliśmy natomiast zmagania najlepszych „Optimistów”, biorących udział w cyklu regat Energa Sailing Cup i walczących o udział w programie stypendialnym. Energa Sailing to również edukacja żeglarska skierowana do dzieci w wieku od 7 do 11 lat, dzięki której już w tak młodym wieku mogą one rozpocząć przygodę z żaglami w 10 ośrodkach w kraju. Dotychczas w programie edukacji żeglarskiej udział wzięło blisko 4 000 dzieci a ponad 13 000 uczniów szkół podstawowych uczestniczyło w otwartych żeglarskich lekcjach z Energa Sailing.

Wspólne działania PZŻ i Energi obejmują również wsparcie sprzętowe klubów i sekcji żeglarskich w całej Polsce. W ubiegłych latach partnerzy przekazali im między innymi 70 kompletnych łodzi Optimist, 50 desek windsurfingowych i 100 kompletów żagli do łodzi Optimist wraz z kamizelkami i materiałami edukacyjnymi. Podczas tegorocznej gali PZŻ na ręce przedstawicieli klubów przekazanych zostało 110 kompletów żagli i akcesoriów.

Działania wspierające sport mają sens tylko wtedy, kiedy prowadzone są w sposób kompleksowy i długofalowy. Efekty nigdy nie przychodzą od razu i nie są widoczne jeśli dotyczą tylko małego, wybranego obszaru. Dlatego cieszymy się, że możemy pracować z takim partnerem, jak Grupa Energa – mówił Maciej Szafran, Trener Główny ds. Rozwoju i Upowszechniania Żeglarstwa PZŻ. Nasz program jest skuteczny; widzimy, że dzieci, które uczymy żeglować zapisują się do klubów, nasi stypendyści osiągają pierwsze międzynarodowe sukcesy, a na akwenach w całym kraju widać nasze żagle i łodzie. Dzięki dodatkowemu wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki wyszkoliliśmy grupę 60 trenerów. To dla nas zachęta do dalszego wysiłku i rozwijania naszych działań – dodał.

Gala Polskiego Związku Żeglarskiego była również okazją do wyróżnienia tych zawodniczek i zawodników, którzy w minionym sezonie przysporzyli kibicom najwięcej radości. Poznaliśmy też nazwiska żeglarzy, którzy wejdą w skład kadry narodowej PŻŻ Energa Sailing Team Poland w 2017 roku.

Gala PZŻ 2016 (1).JPGRozmiar: 1 MB Typ: .JPG pobierz
Gala PZŻ 2016 (2).JPGRozmiar: 1 MB Typ: .JPG pobierz
Gala PZŻ 2016 (3).JPGRozmiar: 1 MB Typ: .JPG pobierz
Gala PZŻ 2016 (4).JPGRozmiar: 1 MB Typ: .JPG pobierz
Gala PZŻ 2016 (5).JPGRozmiar: 1 MB Typ: .JPG pobierz

Social media

Nasze profile w internecie